Házmburk
Mnohokrát jsem už během cest
viděla zříceninu hradu Házmburk, ale až do dneška jsem zde nebyla. Dnešní cestu
jsem zahájila v pozoruhodné obci Slatina a odtud se pak vydala nahoru na hrad. Obec Slatina je velmi neobvyklá
obec. Alespoň já jsem ještě podobnou neviděla. Domy stojí kolem rozlehlé oválné
návsi, ale jejich hospodářské budovy v zadních částech pozemků jsou postaveny
tak, že vytváří jakousi hradbu.
Hrad Házmberk z cesty z obce Slatina, náves v obci Slatina, zadní budovy jednotlivých domů, kostel sv. Jana Nepomuckého
Mezi cenné stavby obce patří také kostel sv. Jana Nepomuckého, který je zmiňován již roku 1384. Z gotického období se zachovaly obvodní stěny, zejména presbytáře, a vítězný oblouk. Kostel byl na konci 16. století a v polovině 18. století přestavován. V 18. století bylo také změněno jeho patrocinium. K další úpravě došlo v 19. století. Objektu dominuje mohutná renesanční hranolová věž z roku 1595. Hlavní oltář je rokokový. Vesnická památková zóna Slatina byla vyhlášena v roce 1995.
Zřícenina nedobytného gotického hradu Házmburk leží na vrcholu čedičového masivu, který dosahuje výšky 418 m. Už z dálky jsou viditelné dvě mohutné věže - Černá a Bílá. Bílá věž je v současnosti upravena jako rozhledna. Z výšky se naskýtá pěkná podívaná na České středohoří, na Milešovku, Sedlo, Radobýl, horu Říp nebo Lovoš... Hradu se říká také Klapý, Hanžburek, Zaječí hrad, Zajícův hrad nebo Hasenburg. Hrad založil v polovině 13. století rod Lichtenburků. V té době však bylo zřejmě dokončeno jen hradní jádro, obklopené silnými hradbami. Jeho dominantou byla hranolová věž. Hrad měl pravděpodobně jen vojenský význam. Počátkem 14. století ztratili Lichtenberkové o zdejší majetky zájem a vyměnili je i s hradem za jiné s králem Janem Lucemburským. Král pak hrad prodal roku 1335 Zbyňku Zajíci z Valdeka, který byl vysokým státním hodnostářem. Ten nově získaný hrad rozšířil o hradbu a brány, Černou věž a další budovy. Hrad se tak nacházel na celé ploše vrcholu kopce a získal svůj konečný půdorys.
Černá věž - v pozadí obec Slatina, Bílá věž s částí hradby, ruiny paláce u Bílé věže, Podhradní městeko se zbytkem hradby
V průběhu husitských válek stáli Zajícové na katolické straně a jejich hrad byl pro husity překážkou. Jeho strategický význam zesilovala ještě skutečnost, že Zajícové v té době drželi i Libochovice a Budyni, a jejich panství svou polohou přetínalo spojnici mezi kališnickými městy (Slaný, Tachov, Žlutice, Domažlice,..). Vzhledem ke své nedobytnosti byl Házmburk vybrán za bezpečný úkryt kostelních pokladů z Pražského hradu. Husitům se nakonec podařilo obsadit Libochovice, ale Házmburk nikdy nedobyli. V 15. století si Zajícové za své sídlo vybrali Budyni, a tak neobydlený hrad i s podhradním městečkem začal pustnout. V dalším období se na hradě postupně vystřídalo ještě několik majitelů, mezi nimi Lobkovicové, Šternberkové, Dietrichštejnové a Hebersteinové.
Model hradu Házmburk - vprano hradní jádro s Bílou věží, vlevo Černá věž a hradní budovy, vstupní brána a opevnění ze severní strany, krajina přírodní památky Házmburk na severním svahu
Celé území vrchu Házmburk je přírodní památkou, tvořenou především na jižním svahu skalními výchozy a sutěmi a na ně navazující stepní a lesostepní vegetací. V oblasti žije endemický poddruh sarančete skalního a chráněný motýl přástevník kostivalový. Z rostlin zde můžete nalézt kozinec rakouský, třezalku ozdobnou, koniklec luční český nebo kavyl sličný. Na konci 19. století se stal vrch neblaze proslulý rozsáhlými sesuvy horniny.
Vstup do hradu je zpoplatněn. Prohlídka není s průvodcem a bohužel jediným informačním zdrojem mimo výstavky v Bílé věži je brožurka, kterou získáte v každém informačním centru. Přesto stojí návštěva za to. Celý hrad si můžete projít a vše si prohlédnout. Také vyhlídka z Bíle věže je úchvatná a rovněž model hradu, který se ve věži nachází, dá člověku představu, jak hrad vypadal.
Z hradu jsem poté pokračovala po červené turistické značce do obce Sedlec a dál k železniční zastávce v obci Úpohlavy, odkud jsem odjela domů. Počasí bylo dnes velmi teplé, ale to vůbec nevadilo. Před několika dny pršelo a tak byla příroda stále ještě svěží. Byl to moc pěkný výlet.
19. 5. 2022